Skip Ribbon Commands
Skip to main content



Polityka rachunkowa


Polityka rachunkowa obejmuje wybrane i stosowane przez ogół rozwiązania księgowe, dopuszczane ustawą o rachunkowości. Jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowo-księgowych mają także obowiązek posiadania określonej polityki rachunkowej. Odpowiedzialność za jej brak ponosi kierownik jednostki.
Zasadnicze informacje, zawarte w polityce rachunkowej, dotyczą: roku obrotowego i okresów sprawozdawczych, metod oceny aktywów i pasywów, metod ustalania zysku, sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowo-księgowych, systemu służącego ochronie danych i ich zawartości, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów,
stanowiących podstawę do dokonywanych zapisów.


Plan kont zakładowych


Plan kont zakładowych to sformalizowany dokument, stanowiący część systemu księgowego, w którego posiadaniu musi być każdy podmiot gospodarczy zobligowany do prowadzenia pełnej księgowości. Plan kont zakładowych zawiera zestawienie wewnętrznych numerów kont przedsiębiorstwa i zasady księgowania na tych kontach zdarzeń, do których dochodzi w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.


Instrukcja kasowa


Przedsiębiorstwo prowadzące kasę (punkt kasowy) jest zobowiązane do wprowadzenia instrukcji kasowej. Dokument ten określa zasady obrotu gotówkowego, rozliczeń gotówkowych, dokumentacji transakcji i ich rozliczenia. Instrukcja kasowa powinna zawierać również zasady przechowywania i ochrony wartości gotówkowych.


Rozporządzenie o inwentaryzacji


W przedsiębiorstwo należy uchwalić rozporządzenie o inwentaryzacji i uwzględnić fakt, że w przypadku jego braku może dojść do trudności z odzyskaniem wartości gotówkowej strat magazynowych. Ponieważ zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości, „jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację”. Przepisy nie uwzględniają żadnych wyjątków od powyższego obowiązku. Jeżeli jednostki nie posiadają towarów, ponieważ są np. podmiotami, świadczącymi wyłącznie usługi, przeprowadzają inwentaryzację kasową, a tym samym muszą posiadać rozporządzenie o inwentaryzacji.


Instrukcja dotycząca kontroli i obiegu dokumentów księgowych

Instrukcja dotycząca kontroli i obiegu dokumentów księgowych zawiera m.in.: szczegółowe zasady sporządzania i rejestracji wewnętrznych i zastępczych dokumentów księgowych, zasady korygowania błędów w dokumentach, zasady przeprowadzania operacji wewnętrznych w oparciu o własne dokumenty i zasady archiwizacji dokumentów księgowych, wzór pieczęci, zamieszczanej na dokumentach księgowych, wzory podpisów osób, upoważnionych do przeprowadzania poszczególnych rodzajów kontroli, dekretacji i zatwierdzania dokumentów księgowych.

| copyright © 2010 by getsix | SharePoint 2010 Technology | All rights reserved